Dziś jest sobota, 25 marzec 2023. Imieniny: Marioli, Dyzmy

05.02.2023 V Miedziela Zwykła

05.02.2023 V Miedziela Zwykła
1. Dziś przy stole Eucharystii gromadzi nas piąta niedziela w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas osobiście, ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Bogiem bez Eucharystii. Dopiero tu, karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Baczniej i częściej wczytujmy się w Objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujemy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.
2. W Poniedziałek, 6 lutego wspomnienie – św. Pawła Miki i jego Towarzyszy, pierwszych męczenników Dalekiego Wschodu, którzy zginęli za wiarę w Chrystusa w XVI wieku;
3. W piątek, 10 lutego wspomnienie – św. Scholastyki (†542), dziewicy, siostry św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Bogu.
4. W sobotę, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.
5. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Mszę Świętą ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali o godz. 09:00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni!
6. Matka Boża w znaku Jasnogórskiej Ikony nawiedza obecnie parafie dwóch ostatnich dekanatów. Już dziś serdecznie zapraszamy do katedry gnieźnieńskiej na wydarzenia związane z zakończeniem nawiedzenia. W sobotni wieczór, 18 lutego o godz. 20.00, będzie miała miejsce modlitwa dziękczynienia ze śpiewem i muzyką, prowadzona przez o. Pawła Subika, kustosza Obrazu i muzyków – twórców płyty „Szata”. Następnie o godz. 21.00 zapraszamy na Apel Jasnogórski z rozważaniem apelowym abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski i Mszę św. w intencji nowych powołań o godz. 22.00. Z soboty na niedzielę będzie trwało nocne czuwanie modlitewne przy Ikonie Jasnogórskiej. Centralnym punktem zakończenia peregrynacji będzie Msza św. sprawowana w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie w niedzielę 19 lutego o godz. 15.00, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki. Po Eucharystii pożegnamy Obraz Matki Bożej. Z kolei w niedziele 5 marca podziękujemy za czas peregrynacji udając się na pielgrzymkę dziękczynną na Jasną Górę, na którą jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

W związku z dziękczynieniem za nawiedzenie Matki Bożej.

1. Organizujemy dekanalną pielgrzymkę autokarową do Gniezna do Katedry 19 lutego (niedziela) diecezjalne dziękczynienie za nawiedzenia Matki Bożej w naszej archidiecezji. Msza św. o godzinie 15.00,
wyjazd przy kościele św. Wawrzyńca w Słupcy o godz. 13.30, koszt 20 zł. zł.

2. Pielgrzymka autokarowa na Jasna Górę dnia 5 marca (niedziela) Apel Jasnogórski o 21.00 i Msza św. dziękczynna za nawiedzenie Matki Bożej o północy i powrót do Słupcy, wyjazd o godz. 16.00 powrót 6.00 , koszt 60 zł. Zapisywać się można wraz z wpłatą w zakrystii lub kancelarii parafii św. Wawrzyńca w Słupcy.

3. Od niedzieli 26 lutego 2023 g. 15.30 rozpoczynamy w parafii św. Wawrzyńca w Słupcy tzw. kurs przedmałżeński, wszystkich którzy planują zawarcie sakrament małżeństwa w najbliższym czasie prosimy o zgłaszanie się przez stronę internetową archidiecezji gnieźnieńskiej. narzeczeni.archidiecezja.pl.