Dziś jest
sobota,
23 listopad 2024. Imieniny:
Adeli, Klemensa
Pielgrzymka do Ziemi Świętej
2018-11-17
W Ziemi Świętej Jezus nie wędruje już po górach i równinach. Nie słychać Go w synagogach i Świątyni. Nie jada już w domach celników i grzeszników. Na szczęście zostawił po sobie żywe ślady. Dzisiaj można Go spotkać na drogach Galilei, Judei i gwarnej Jerozolimy. Z wiarą w sercu i Ewangelią w ręku. /Duchowa pielgrzymka do Ziemi Świętej H. Pietras/
W dniach 08-15-listopad 2018 pielgrzymi z parafii Św. Ap. Piotra i Pawła wyruszyli w drogę śladami Chrystusa. Zjednoczona rodzina parafialna z Kowalewa gościła współbraci ze Słupcy, Konina, Poznania, Lipska, Szczecina, Łodzi, Torunia i Stalowej Woli. Trasa wiodła poprzez lotnisko w Poznaniu i Tel Awiw a żyzną zieloną Galileę, skalistym wzgórzem Samarii i Judei, pustynią Judzką.
Zorganizowana przez ks. Andrzeja Jaczewskiego prowadzona przez ks. Piotra Przesmyckiego była cudownym snem. Czas przeżyć każdego dnia nie da się opisać słowami. Ramowy program pielgrzymki zrealizowano nie w 100 a w 110%.
Swoje spotkanie z Jezusem rozpoczęliśmy od Tyberiady /Tabgha/ gdzie przed tysiącami lat dokonał cudownego rozmnożenia 5 chlebów i 2 ryb aby nakarmić głodnych. Rejs łodzią po jeziorze Galilejskim nie sprowokował nikogo do zarzucania sieci ale uzmysłowił wielkość mocy wiatru i przeniósł nas w biblijny rejs wraz z apostołami. Wysłuchanie najsłynniejszych kazań Chrystusa odbyło się na Górze 8 Błogosławieństw.
Kana Galilejska, jakaż to radość widzieć 9 par odnawiających swoje sakramenty małżeńskie. Nie jednemu łza w oku się zakręciła z zazdrości. Takie miejsce, taka chwila, taki czas. Nie zapomniano o zakupieniu stosownego trunku aby ten dzień uczcić wraz z pielgrzymami po kolacji w hotelu ? Nawiedziliśmy Bazylikę zwiastowania N. Marii Panny w Nazaret miejsce jej domu jak i odwiedziliśmy ?dom? Józefa. Nastawiliśmy się na osły i good ?camel? aby nas wwiozły na Górę Tabor. Współczesność nas zaskoczyła taksówkami. Zachodzące słońce i zapadający zmrok był jak dawniej przejmujący i wiarygodny. Pieśń ?Dobranoc Ci Matko już idziemy spać? były adekwatna do zaistniałej chwili.
11 listopada 2018- 100 Lecie Odzyskanie Niepodległości Polski wyjazd do Hajfy. W szumie fal morza Śródziemnego niósł się z naszych serc o godz.12 Hymn Państwowy. Na Górze Karmel zwiedziliśmy kościół Stella Maris zbudowany na cześć proroka Eliasza. W Hajfie zobaczyliśmy Ogrody Bahaitów. Zwiedziliśmy Cezareę i z gościnnej galilejskiej ziemi przybyliśmy do palestyńskiej Jeruzalem pod słynną Ścianę Płaczu aby przekroczyć granicę i wjechać do Betlejem. Przed zakwaterowaniem zwiedzamy pole pasterzy.
Poranek dnia następnego to niezwykłe emocje związanie z Bazyliką Narodzenia Pańskiego. W ciszy i gorliwej modlitwie oczekiwaliśmy wejścia do Groty Narodzenia. ?Bóg się rodzi?? w naszych sercach jak echem dudniły emocje i przeżycia z tej wizyty. Msza święta w Grocie Mlecznej to następny punkt naszej pielgrzymki. Przejazd do Jerozolimy i Golgota wymowna, uświęcona, krwią zroszona. Nawiedzamy Wieczernika -miejsca ostatniej wieczerzy, ustanowienia eucharystii, pojawienia się zmartwychwstałego Jezusa i zesłania Ducha Świętego. Nocą Jerozolima jaki Betlejem odkryła przed nami swoje nowe oblicze. Miasto mimo sennego wyglądu dudniło życiem.
Góra Oliwna i zapierający dech w piersiach widok na Stare Miasto Jerozolimy. U stup rozciąga się jak łan zbóż cmentarzysko, widok tworzy u wielu z nas obraz rzeczywistego Wniebowstąpienia. Przez Kościół Dominus Flevit, Bazylikę Agonii dotarliśmy do krętych, zatłoczonych, bazarowych uliczek Drogi Krzyżowej. Krzyż niesiony od stacji do stacji przez uczestników pielgrzymki był wymownym znakiem naszej wiary. Bazylika Grobu Pańskiego. Grób pusty, tylko zapach kadzidła unosił się w powietrzu. Zwiedzamy Górę Syjon ze swym kościołem Zaśnięcia NMP. W Betlejem za niewielką opłatę korzystamy z gościnności gospody Araba aby przy muzyce i tańcach odpocząć po przebytym dniu.
Betania. Przejazd przez pustynię Judzką. Tam zobaczyliśmy wiele skupisk pasterzy ? Beduinów ze swoim dobytkiem . Msza św. w kościele Marii, Marty i Łazarza gdzie Jezus go wskrzesił. Odnowienie sakramentu chrztu w Yardenit symbolicznym miejscu chrztu Jezusa. Nasz kapłan polał nam głowę wodą z rzeki. Przejazd do Jerycha i Góra Kuszenia Jezusa przez szatana, to wszystko uwieńczone było kąpielą w Morzu Martwym. Czuliśmy się w nim jak przysłowiowa ?wańka wstańka?. Na długo smak i zapach ?cudownego odmładzającego? błota pozostanie w naszej pamięci.
Żegnamy Betlejem aby zwiedzić muzeum Yad Vashem w Jerozolimie. Największego pomnika holokałstu. Instytutu, który od lat zajmuje się nadaniem tytułów ?Sprawiedliwych Wśród Narodów? Ogrom nazwisk polskich. W malowniczej miejscowości Ein Karen w kościele Nawiedzenia św. Elżbiety przez Marię przeżyliśmy sakrament eucharystii. Ostatnie zakupy, pamiątki będą miłym darem dla naszych najbliższych a nam wspomnieniem z cudownych chwil spędzonych z Panem Jezusem.
Każde miejsce do którego dotarliśmy udokumentowane były fragmentem ze starego lub nowego testamentu, uświęcone mszą świętą i komunią uczestników za co dziękuję ks. Andrzejowi i ks. Piotrowi i ks. Tomaszowi.
Za wspólne pielgrzymowanie Bóg zapłać. Małgorzata Laskowska