Dziś jest wtorek, 15 czerwiec 2021. Imieniny: Jolanty, Wita

28.03.2021 Niedziela Męki Pańskiej - Niedziela Palmowa

28.03.2021 Niedziela Męki Pańskiej - Niedziela Palmowa
Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
2. Szczytem Roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, Wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej Uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich Liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

4. Od 27 marca wewnątrz Kościoła może przebywać jednocześnie 25 osób, z zachowaniem dystansu 1,5 m. Natomiast osoby uczestniczące na zewnątrz z zachowaniem dystansu 1,5 m. Obowiązkowe są maseczki.

5. Transmisje Mszy św. na parafialnym FB:
- Niedziela Męki Pańskiej – godz. 11:30,
- Wielki Czwartek – godz. 19:00,
- Wielki Piątek – godz. 19:00,
- Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego – sobota – godz. 21:00,
- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – godz. 11:30,
- II Dzień Świąt – godz. 11:30

6. Okazje do Spowiedzi Św. w Wielki Poniedziałek i Wtorek od godz. 16:30 do wieczornej Mszy Św. w Wielką Środę objazd chorych z Komunią św. od godz. 9:00, od godz. 16:30(spowiedź pierwszo piątkowa) do godz. 17:00. Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Św. w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (30 maja 2021 r.). Roztropnie zaplanujmy przystąpienie do Spowiedzi Św.

7. Proszę o posprzątanie terenu wokół Kościoła (rodzice dzieci komunijnych) i na Cmentarzu. Zadbajmy o krzyże i figury przydrożne.

8. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zachęcam do wzmożonej modlitwy w naszych domowych Kościołach.

9. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19:00.

10. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Początek Wielkopiątkowej liturgii o godz. 19:00. Adoracja indywidualna do godz. 22:00. Droga krzyżowa w Wielki Piątek o godz. 6:00 rano, wewnątrz Kościoła.

11. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Wielka Sobota jest dniem indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 9:00 do wieczornej liturgii. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Święcenie potraw o godz. 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00. Do koszyczków włóżmy naczynie z wodą do poświęcenia.

12. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21:00. Na zakończenie kapłan pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem.

13. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Św. o godz. 6:00, 9:00 i 11:30, nie będzie Mszy o godz. 17:00, a w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 8:00, 9:00, 11:30, 17:00.