Dziś jest niedziela, 2 październik 2022. Imieniny: Teofila, Dionizego

Historia Parafii

Kościół został wybudowany w 1784 r. z fundacji prymasa Antoniego Ostrowskiego, opata komendatoryjnego klasztoru cysterskiego w Lądzie. Gruntownie odnowiony w 1862 r. Od zewnątrz remontowany w latach 1980-88 , wewnątrz ? w latach 1991-98.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Trójnawowy, wzniesiony na planie krzyża, a prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Przy prezbiterium od północy skarbczyk, od południa zakrystia; przy nawie od południa kruchta. Od zachodu wieża konstrukcji słupowej, przykryta hełmem blaszanym. Dachy kryte blachą. Nad portalem od zachodu data budowy kościoła i medalion z herbem Grzymała jego fundatora. Wnętrze podzielone drewnianymi kolumnami na trzy nawy, przykryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi.

Ołtarz główny i dwa ołtarze w transepcie późnobarokowe, iluzjonistyczne z ok. 1784 r. Ołtarz w nawie bocznej barokowo-klasycystyczny z ok. 1800 r. Dwie kamienne kropielnice z XVI w.

Proboszcz Parafii

ks. mgr Andrzej Jaczewski S.D.B.

Z DZIEJÓW KOWALEWA I PARAFII DO 1951 ROKU

DUSZPASTERZE PARAFII