Dziś jest środa, 27 styczeń 2021. Imieniny: Angeliki, Przybysława

Kolęda dzień 2 - Kowalewo Opactwo

2021-01-08
Kolęda dzień 2 - Kowalewo Opactwo
MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA RODZIN

Kolęda dzień 1 - Rokosz

2021-01-07
Kolęda dzień 1 - Rokosz
Czas kolędowy związany jest dużej części z okresem zarządzonej kwarantanny narodowej. Kolędy nie zawieszamy, lecz zmieniamy jej formę. Jak co roku pragniemy wraz z parafianami modlić się o Boże błogosławieństwo dla nich i ich rodzin. Dlatego:
• zgodnie z ogłoszonym wcześniej planem kolędy, w dni kolędowe wieczorem, jest sprawowana dodatkowa Msza Święta o godz. 18:00, w intencji tych parafian, których odwiedzilibyśmy z wizytą;
• do uczestniczenia w tej Mszy zaproszeni są przedstawiciele wioski. Jest zrozumiałym, że wszyscy nie przyjdą i nie można nawet tego oczekiwać, chociażby ze względu na obostrzenia – kwarantannę narodową, której zasady musimy przestrzegać. Ważnym jednak jest, abyśmy wiedzieli, że konkretnego dnia w intencji mieszkańców danej wioski jest sprawowana Msza Święta a ci, którzy zechcą, mogą w niej uczestniczyć.
• Tych zaś , którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć …. Wymownym byłoby, gdyby pomodlili się w tym dniu, w którym według planu miałby przybyć do nich duszpasterz;

06.01.2021 Uroczystość Objawienia Pańskiego

2021-01-05
06.01.2021 Uroczystość Objawienia Pańskiego
Parokrotnie w okresie Bożego Narodzenia była już mowa o Objawieniu Bożym, ale dopiero pod koniec tego okresu obchodzimy specjalną uroczystość poświęconą tylko temu faktowi w dziejach zbawienia. Nazywamy ją tradycyjnie świętem „Trzech Króli”, co jako nieścisłe nie odpowiada bogatszej treści obchodu. Dlatego grecka nazwa Epifania (= Objawienie), przejęta bez zmiany także do liturgii rzymskiej, jest jedynie właściwa. Nic dziwnego, że obchód ten w pewnym okresie dziejów liturgii był nawet wyższej klasy niż Boże Narodzenie, oceniane wówczas jako fakt ujawniony wobec małego tylko grona pasterzy betlejemskich i ich nielicznych słuchaczy. Przecież dopiero z czasem, i to stopniowo, miało nastąpić pełne Objawienie tak Izraelowi, jak światu pogańskiemu, że Mesjasz już nadszedł. Obchód dzisiejszy wraz z niedzielą następną ukazuje właśnie tę stopniową, bo za pomocą kolejnych kilku faktów ujawnianą, pełnię Objawienia.

03.01.2021 Druga Niedziela po Bożym Narodzeniu

2021-01-02
03.01.2021 Druga Niedziela po Bożym Narodzeniu
Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa (J 1,17).

Tymi słowami św. Jan Chrzciciel wypowiada, na czym polega różnica pomiędzy religią żydowską a chrześcijaństwem. Podobna różnica istnieje pomiędzy chrześcijaństwem i innymi religiami. Zasadniczo religie przekazują mądrość Bożą, prawo moralne, zasady, dzięki którym człowiek może prawdziwie żyć. Jednak grzech mieszkający w nas czyni to wszystko niemożliwym do wypełnienia. Aby osiągnąć to, o czym mówi religia, potrzebna jest moc – Boża łaska.

Dzisiejsze czytania ściśle wiążą ze sobą łaskę i prawdę, co dla nas brzmi nieco dziwnie, bo łaska i prawda wydają się zupełnie różnymi pojęciami, odnoszącymi się do odmiennych zagadnień. Łaskę najczęściej kojarzymy z darem Bożym, który umożliwia osiągnięcie lub zrealizowanie czegoś. Zatem wiążemy łaskę raczej z mocą, zdolnością, sprawnością. Natomiast prawda jest dla nas zgodnością naszych myśli z rzeczywistością, do której się one odnoszą.

Nowy Rok 2021

2021-01-01
Nowy Rok 2021
Niech Nowy Rok przyniesie Wam radość,
Miłość, pomyślność i spełnienie
Wszystkich marzeń, a gdy się one już
Spełnią niech dorzuci garść nowych
Wiary, bo tylko ona nadaje życiu sens!
W Nowym Roku wielu szczęśliwych tylko chwil...
Nadziei i Miłości obecności Pana Boga
Błogosławieństwa i opieki Maryi w domu i wszędzie, gdzie będziecie....
Środa
Intencje mszalne:
17:00
Za śp. Jadwigę Dzwoniarek