2021-06-23
Msza Święta dziękczynną za wszelkie dary i łaski, których Bóg udzielił nam w tym roku szkolnym, będzię odprawiona po uroczystościach w szkole.
Godz. 8:30.
2021-06-20
. Eucharystia, w której uczestniczymy, jest cudem dokonującym się na naszych oczach, lecz rzadko tak o niej myślimy. Może gdyby wśród nas Jezus dokonał tak spektakularnego znaku jak ucieszenie burzy na jeziorze Genezaret, przypadlibyśmy Mu do stóp. A tu, na tym ołtarzu, w czasie każdej Eucharystii dokonuje się cud: Bóg staje wśród nas i jest dla nas pokarmem. Niech nigdy nie zabraknie nam wiary w słowa Jezusa: ?[?] Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata? (Mt 28,20).
2021-06-13
Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa
Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej (?przyjdź królestwo Twoje?), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej ? ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.
2021-06-09
"Jesteście solą tej ziemi"...
Te słowa wybrzmiały w naszym kościele w dniu 8 czerwca 2021 r. w czasie wizytacji kanonicznej parafii w homilii, wygłoszonej przez ks. Prymasa Wojciecha Polaka.
2021-06-05

Dzieje pierwszych ludzi oraz całej ludzkości zostały naznaczone piętnem nieposłuszeństwa wobec Boga. Określane jako grzech pierworodny spowodowało trwałe skutki, których znakiem były ucieczka, szukanie kryjówki i lęk. Bóg, zraniony nieposłuszeństwem, nie opuścił człowieka ani nie pozostawił go samemu sobie. Pytanie: ?Gdzie jesteś??, to wezwanie do nawrócenia i powrotu. Ponawia się ono nieustannie w sumieniach tych, którzy łamią przykazania dające życie. Adam nie skorzystał z danej mu szansy, co więcej zrzucił całą odpowiedzialność na Ewę, która przecież była darem dla niego, a także na Boga: ?Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem?. Zarzut jest wyraźny: gdyby nie Twój, Boże, dar nie doszłoby do złamania przykazania. Ta perwersyjna logika stale ma naśladowców, którzy z daru wolności, którym obdarzył nas Bóg, oraz z innych darów ? wtedy, gdy je źle wykorzystują albo się im sprzeniewierzają ? czynią wyrzuty nie sobie, lecz innym ? również Bogu. Bóg występnych ludzi skarcił, ale ich nie odrzucił. Psalmista wyznaje nadzieję na łaskawe darowanie grzechów, wołając: ?Bóg Zbawicielem, pełnym miłosierdzia?.