2021-01-09
Święto Chrztu Pańskiego zamyka okres Bożego Narodzenia. Wzrok i pobożność wyznawców Jezusa Chrystusa przenoszą się z Jego przyjścia na świat i wczesnego dzieciństwa na same początki działalności publicznej. Poprzedził ją chrzest Jezusa, udzielony przez Jana Chrzciciela w wodach Jordanu. Poddanie się temu obrzędowi podkreślało solidarność z ludem Bożego wybrania oraz zapowiadało podjęcie misji i posłannictwa, które stanowiły najważniejszy cel wcielenia Syna Bożego.
2021-01-09
Najlepszy Ojcze, niech Twoje błogosławieństwo spocznie na naszym domu i wszystkich jego mieszkańcach. Przez tej wody pokropienie, nich nam błogosławi Bóg Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen.
2021-01-07
Czas kolędowy związany jest dużej części z okresem zarządzonej kwarantanny narodowej. Kolędy nie zawieszamy, lecz zmieniamy jej formę. Jak co roku pragniemy wraz z parafianami modlić się o Boże błogosławieństwo dla nich i ich rodzin. Dlatego:
? zgodnie z ogłoszonym wcześniej planem kolędy, w dni kolędowe wieczorem, jest sprawowana dodatkowa Msza Święta o godz. 18:00, w intencji tych parafian, których odwiedzilibyśmy z wizytą;
? do uczestniczenia w tej Mszy zaproszeni są przedstawiciele wioski. Jest zrozumiałym, że wszyscy nie przyjdą i nie można nawet tego oczekiwać, chociażby ze względu na obostrzenia ? kwarantannę narodową, której zasady musimy przestrzegać. Ważnym jednak jest, abyśmy wiedzieli, że konkretnego dnia w intencji mieszkańców danej wioski jest sprawowana Msza Święta a ci, którzy zechcą, mogą w niej uczestniczyć.
? Tych zaś , którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć ?. Wymownym byłoby, gdyby pomodlili się w tym dniu, w którym według planu miałby przybyć do nich duszpasterz;
2021-01-05
Parokrotnie w okresie Bożego Narodzenia była już mowa o Objawieniu Bożym, ale dopiero pod koniec tego okresu obchodzimy specjalną uroczystość poświęconą tylko temu faktowi w dziejach zbawienia. Nazywamy ją tradycyjnie świętem ?Trzech Króli?, co jako nieścisłe nie odpowiada bogatszej treści obchodu. Dlatego grecka nazwa Epifania (= Objawienie), przejęta bez zmiany także do liturgii rzymskiej, jest jedynie właściwa. Nic dziwnego, że obchód ten w pewnym okresie dziejów liturgii był nawet wyższej klasy niż Boże Narodzenie, oceniane wówczas jako fakt ujawniony wobec małego tylko grona pasterzy betlejemskich i ich nielicznych słuchaczy. Przecież dopiero z czasem, i to stopniowo, miało nastąpić pełne Objawienie tak Izraelowi, jak światu pogańskiemu, że Mesjasz już nadszedł. Obchód dzisiejszy wraz z niedzielą następną ukazuje właśnie tę stopniową, bo za pomocą kolejnych kilku faktów ujawnianą, pełnię Objawienia.