2021-10-10
Już po raz XXI (10 października br.) przeżywamy Dzień Papieski, który jest wyjątkową okazją powrotu myślą i sercem do postaci świętego Jana Pawła II. W tym roku przyświeca nam hasło „Nie lękajcie się”, które jak dobrze pamiętamy zostało wypowiedziane w 1978 roku do podzielonego świata, pogrążonego w lęku i niepewności. Tego dnia przez wstawiennictwo Świętego Papieża Polaka będziemy się modlić za Kościół, świat i nas samych.
Na stronie fundacji są katechezy, homilie, rozważania różańcowe, modlitwa wiernych, apel do szkół, kolorowanki z JPII.
https://dzielo.pl/dzien-papieski/dzien-papieski-2021/do-pobrania/
2021-10-03
Miłość prawdziwa polega na tym, aby żyć dla drugiego
Często spotykam się z takim stwierdzeniem: Przecież oni się kochają, co zmieni w ich życiu ślub kościelny?
Odpowiedź jest prosta: Gdyby nie mieli chrztu św., nic by się nie zmieniło. Przez chrzest stali się uczniami Jezusa Chrystusa. Zostali usynowieni przez Ojca Wszechmogącego, stali się rodzeństwem Jezusa, mają misję Jezusa w świecie. Zostali zanurzeni w życie Jezusa, w misję Jezusa, w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W Jego chwałę i życie wieczne. W takim przypadku często używam następującej argumentacji: Co byś powiedział na to, że człowiek bez święceń kapłańskich spowiada, bez przyjęcia sakramentu kapłaństwa sprawuje Mszę św.? Byłoby to w porządku? Żeby sprawować sakramenty, trzeba mieć święcenia kapłańskie. Analogicznie – by sprawować sakrament małżeństwa, trzeba mieć ślub kościelny.
2021-09-25
Ewangelia dzisiejsza zawiera w jednej perykopie dwa odrębne tematy. Kościół jednak celowo zestawił te kontrastowe w tonie pouczenia, by tym szerzej ukazać naszą odpowiedzialność za drugich w sytuacjach, w których zagrożenia czasem nie potrafimy dostrzec. W pierwszej scenie Jan, referując Jezusowi swój protest przeciw obcemu egzorcyście, czeka na uznanie Mistrza, pewny swej szlachetnej pobudki. A Jezus go koryguje, podobnie jak Mojżesz ocenił protest Jozuego. Nas bowiem obowiązuje rozsądna tolerancja wobec tych, którzy nas nie zwalczają: w nich może też działać Bóg. Drugi temat, zgorszenia, zaczyna się od czynnego. Trafia ono w małych, którzy wierzą w Chrystusa. Ci mali to nie dzieci, choćby dlatego, że Jezus wtedy nie miał jeszcze uczniów w tym wieku. Mali są to ludzie pozbawieni rozeznania, stąd nieodporni na zło.
2021-09-22
Dzisiaj w naszej Parafii witamy niezwykłego gościa.
W imieniu księdza FERNÁNDEZA ARTIME Ángel Przełożonego Generalnego Salezjanów, przybył do nas jeden jego z najbliższych współpracowników - ks. Václav Klement, wizytator nadzwyczajny “ad nutum” i “pro tempore”, rozpoczął wizytację nadzwyczajną w Inspektorii Pilskiej pw. św. Wojciecha (PLN), w Inspektorii, która posiada dzieła i placówki w czterech krajach: w Polsce, Gruzji, Rosji i Szwecji.
Ks. Vaclav odprawi Mszę św. w intencji wszystkich parafian o godz. 17:00,. a wieczorem w czasie Apelu Jasnogórskiego, bedziemy modlić się w intencji dzieci i młodzieży.
Jutro rano odwiedzi naszą szkołę.
2021-09-19

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.